niedziela, 4 grudnia 2016

Kalendarz Adwentowy "Dobrze nam Razem" - dzień 5


Dzisiaj o dawaniu. Podobno daje więcej szczęścia niż branie.
Z doświadczenia widzę, że rzeczywiście tak jest. Chociaż to coraz mniej popularny pogląd. Najważniejsza teraz jest asertywność. Oczywiście, ważne jest mieć zdrowe podejście i nie dać się wykorzystywać, ale jakoś zdecydowanie łatwiej spotkać ostatnimi czasy osoby zbyt asertywne niż zbyt się poświęcające. W sumie to kogoś oddanego i pełnego prawdziwego poświęcenia w ogóle dość trudno spotkać. Nie wydaje mi się żeby to było coś dobrego. Chyba wylaliśmy dziecko (otwartość, serce, poświęcenie) z kąpielą (troską o wykorzystywanych).
I w naszych związkach ponosimy konsekwencje tej tendencji. 
Kiedy ostatnio pomyślałeś/pomyślałaś sobie, że Wasz związek wymaga pracy i to właśnie ty powinieneś/powinnaś się poświęcić?
A kiedy poczułeś czy poczułaś, że nie, właśnie nie będziesz tego czy tego robić  albo z czegoś rezygnować. Nie i już! 
Masz przecież prawo!
No właśnie. Prawo.
Masz. Każdy ma prawo.
Mam prawo. Ale nie muszę być niewolnikiem tego "mania prawa". Mogę wybrać Ciebie i Twoje prawo.
To się nazywa miłość.

  • Zadanie na dziś - we wtorek Mikołaj. Przygotuj jakiś prezent, który będzie symbolem Twojej miłości i oddania. Coś, czego może nie dałbyś/dałabyś tak sam z siebie. Dasz to dopiero we wtorek, ale przecież musisz się przygotować. Oprócz tego pomyśl o tym, czy Twoja Ukochana/Twój Ukochany widzi w Tobie osobę asertywną, czy jednak oddaną i pełną poświęcenia, i o tym, jakim człowiekiem Ty sam/sama chciałbyś/chciałabyś być na przykład we wspomnieniach swoich bliskich.
Dobre myśli - dzisiaj napisz coś dobrego o Twojej Ukochanej/Twoim Ukochanym. Zauważ, doceń co dla Ciebie robi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz