czwartek, 9 lipca 2015

SAF dzień 2. ZmianaKolejny dzień festiwalu. Koncerty, warsztaty z wszystkiego, spotkania, rozmowy. Czyli ludzie. Każdy ze swoją historią, swoimi marzeniami, oczekiwaniami, planami. Różnorodność. Slotowy informator to 103 strony tekstu, który nomen omen informuje o różnych wydarzeniach na festiwalu. Wybór niełatwy, ale konieczny, jeśli już się tu jest. Są oczywiście tacy, którzy przyjechali tu zdecydowanie nie ze względu na program a po to, by spotkać się z ludźmi. Być razem i rozmawiać. Ale są i tacy, którzy patrząc na mnogość możliwości, wyboru nie dokonali wcale. No i chodzą po terenie cysterskiego klasztoru, patrzą i może trochę żałują, że jakoś tak nie wiedzą czego chcą. Rozmawiałam z kilkoma takimi osobami. Też dokonały wyboru zwalniając się z… ciężkiej pracy, jakim jest wybieranie.
Okazuje się, że problem wyboru wśród obfitości może być, przynajmniej w skutkach, podobny do problemu niedoboru… no ale to temat na jakieś kolejne rozmyślania. Nie tym razem.
Ja wybrałam jak na razie dobrze. Wtorkowy koncert Martina Krale długo zapadnie w mojej pamięci. Ale wybrałam jeszcze coś. Wykłady Jana Masajady na temat perspektyw jakie mamy. I nie chodzi tutaj o optykę (a takie wykłady kiedyś Państwo Masajadowie prowadzili) czy malarstwo, tylko o perspektywy rozwoju ludzkości. Tak dokładnie to nie ma pewności czy ludzkość się rozwija, czy raczej zwija, ale jedno jest pewne. Zmiana nie tyle nas czeka, co jest już naszym doświadczeniem. Absolutnie fantastyczne wykłady o tym, że będzie inaczej niż dotychczas. Już jest inaczej. Konia z rzędem temu, czyje życie nie zmieniło się diametralnie w okresie ostatnich trzydziestu lat. No i kto w ogóle jeszcze pamięta o co chodzi z tym koniem i rzędem?
No właśnie. Zmiana. Chcemy jej czy nie, ona nadejdzie. I to zarówno w skali ogólnoludzkiej, jak i naszej małej, zwykłej codzienności.
Jaka będzie?
Czy będzie na lepsze czy na gorsze?
Czy może da się jej jakoś uniknąć?
Jak się mogę do niej przygotować?
A może mogę się zbuntować przeciwko niej?
Może mogę być gotowa, gdy nadejdzie?
A może mogę jej jakoś użyć?
No i takie myśli zaprzątają moją głowę na tegorocznym Slocie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz